Aktualności

Strażacy strzegą tradycji! Warty honorowe przy Grobie Pańskim

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Okres Triduum Paschalnego to szczególny czas dla kościoła, któremu towarzyszy wiele zwyczajów i obrzędów. Wśród nich jest pełnienie warty honorowej przy Grobie Chrystusa. Tradycja ta nawiązuje do rzymskich żołnierzy pilnujących złożonego w grobie ciała Chrystusa. W powiecie gorlickim zwyczaju tego strzegą strażacy i czynią to bardzo chętnie!

W przypadku strażaków, zaciągnięci do służby druhowie występują najczęściej w mundurach galowych, ze sznurami, w czapkach rogatywkach, hełmach bojowych lub zabytkowych ozdobnych, do tego buty typu skuter. Ochotnicy pełnią warty w parach, a w swych rękach trzymają halabardy lub toporki. Co pewien czas (15-30min) następuje uroczysta zmiana warty.

Posługa strażaków podczas świąt Wielkanocnych nie ogranicza się jedynie do pełnienia warty. Druhowie pomagają swoim duszpasterzom podczas obrzędów Triduum Paschalnego, m.in. organizują miejsce do poświęcenia ognia, niosą baldachim, prowadzą adorację jak również dbają o bezpieczeństwo wiernych podczas plenerowych dróg krzyżowych czy procesji rezurekcyjnych.

Portal www.gorlice112.pl z aparatem odwiedził druhów z jednostek: OSP Szalowa, OSP Stróżna, OSP Wilczyska, OSP Ropa, OSP Szymbark, OSP Łosie, OSP Sękowa, OSP Kryg, OSP Kobylanka, OSP Zagórzany oraz OSP Moszczenica. W tej samej kolejności jest też reportaż.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Linki

zosp.jpggorlice.jpgzosp malopolska.jpgpolicja.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica