Komunikaty Prezesa

Komunikat Prezesa ZOP ZOSP RP Gorlice ws. elektronicznych rozliczeń CIT-8 do Urzędu Skarbowego

Przemysław Wszołek. Opublikowano w Komunikaty Prezesa

Szanowni druhny i druhowie,
informuję, iż od 1 stycznia 2019 roku deklaracje roczne CIT przyjmowane są przez Urzędy Skarbowe tylko w formie elektronicznej. Oznacza to, że Ochotnicze Straże Pożarne rozliczenie roczne CIT-8 nie będę mogły składać już w formie papierowej a jedynie elektronicznej.

Do końca 2018 r. Ochotnicze Straże Pożarne objęte były swoistym wyjątkiem, który zezwalał na składanie rozliczeń rocznych w formie papierowej. Od 1 stycznia 2019 r. nie ma już takiego wyjątku. Ustawodawca nakazał przesyłać deklaracje wyłącznie elektronicznie. CIT-8 i IFT-2R mogą być więc złożone wyłącznie elektronicznie i to już w odniesieniu roku podatkowego rozpoczynającego się od 1 stycznia 2018 r. Zmienione przepisy stosuje się bowiem już do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2018 r.

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż złożenie rozliczenia rocznego CIT-8 wymaga podpisania za pośrednictwem bezpiecznego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wyrobienie takiego podpisu wiąże się z wydatkiem
w wysokości kilkuset złotych.

W związku z powyższym sugeruję aby w kwestii dokonania samego podpisu zwrócić się do pracowników Urzędów Miast/Gmin bądź biur rachunkowych, którzy w imieniu OSP będą mogli dokonać elektronicznego podpisu deklaracji CIT-8. Dane do deklaracji musicie druhowie przygotować oczywiście we własnym zakresie.

Linki

zosp.jpgpolicja.jpggorlice.jpgzosp malopolska.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica