Aktualności

Stanowisko ZOP ZOSP RP Gorlice ws. ukarania przez policję kierowcy OSP Bobowa jadącego do akcji

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gorlicach wyraża zaniepokojenie sytuacją, dotyczącą ukarania kierowcy Ochotniczej Straży Pożarnej z Bobowej (gm. Bobowa, pow. gorlicki), który prowadząc samochód uprzywilejowany utknął w zaspie śnieżnej, za co ukarany został przez Policję mandatem karnym oraz naliczeniem punktów karnych.

17 stycznia 2019 roku OSP Bobowa zadysponowana została do pożaru samochodu osobowego w miejscowości Stróżna (gm. Bobowa, pow. gorlicki). W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia, samochód ugrzązł w śniegu i został zatrzymany. Po udzieleniu pomocy pojazd wrócił do miejsca garażowania.

Niespodziewanie po upływie dwóch miesięcy na kierowcę samochodu uprzywilejowanego z OSP Bobowa nałożony został mandat karny oraz naliczone punkty karne przez funkcjonariusza z Komisariatu Policji w Bieczu (gm. Biecz, pow. gorlicki).

Ubolewający staje się fakt, iż działanie Policji podyktowane było naciskami ze strony "niezależnego portalu społeczno - politycznego". Krytyce należy poddać motywację i zachowanie funkcjonariusza Policji, który ukarał druha ochotnika za chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Dodatkowo Komisariat Policji z Biecza przekazał do publicznej wiadomości informację o ukaraniu kierowcy OSP wraz z podaniem jego danych personalnych.

Współpraca pomiędzy Policją a Ochotniczymi Strażami Pożarnymi na terenie powiatu gorlickiego jak dotychczas układała się dobrze. Dziwi zatem i martwi próba psucia tych poprawnych relacji. Chęć niesienia przez strażaków OSP bezinteresownej pomocy nie może być przedmiotem karania. Idea ochotniczego pożarnictwa nie może być stawiana na szali ze strachem o bezpodstawne ukaranie za chęć czynienia dobra.

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach wyraża pełne poparcie dla ukaranego kierowcy OSP Bobowa, ubolewając jednocześnie, iż obiektywny i rzetelny pogląd na sprawę jest mniej znaczący niż słowo redaktora portalu internetowego.


Powyższe stanowisko przekazano do:
- Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej
- Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
- Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach
- Komendy Głównej Policji
- Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie
- Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach
- Samorządu Gminy Bobowa
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobowej

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Linki

zosp malopolska.jpgzosp.jpgpolicja.jpggorlice.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica