Oddział Powiatowy ZOSP RP w GorlicachAktualności

Druhowie z gorlickiego odznaczeni na wojewódzkich obchodach dnia strażaka 2023

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W czwartek 25 maja 2023 roku, na płycie Rynku Głównego w Krakowie, zorganizowano uroczysty apel z okazji wojewódzkich obchodów dnia strażaka a także jubileuszu 150lecia Krakowskiej Straży Pożarnej. Podczas apelu odznaczenia nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczone zostały druhom ochotnikom ziemi gorlickiej.

Uroczyste obchody rozpoczęto mszą świętą w Bazylice Mariackiej w Krakowie, odprawioną w intencji strażaków i ich rodzin.

Główne uroczystości odbyły się na Rynku Głównym w Krakowie. Sygnałem do rozpoczęcia apelu był tradycyjnie odegrany hejnał mariacki w wykonaniu str. Jakuba Imielskiego.
Równocześnie z Wieży Ratuszowej ratownicy wysokościowi PSP rozwinęli flagę jubileuszową 150–lecia Krakowskiej Straży.

Podczas uroczystości wręczono wyróżniającym się strażakom PSP i druhom OSP odznaczenia Prezydenta RP, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Odznaką Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej" uhonorowany został dh Eugeniusz Stukus. To nowe, cywilne odznaczenie resortowe ustanowione 17 grudnia 2021 roku, nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dh Eugeniusz Stukus to pierwszy w historii strażak ochotnik powiatu gorlickiego, który otrzymał tak wysokie odznaczenie.

Brązową Odznaką Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej nadawaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji uhonorowany został dh Przemysław Wszołek.

Podczas apelu uhonorowano także funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach. Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP uhonorowany został bryg. Dariusz Surmacz, zaś Srebrną Odznaką Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej nadawaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji uhonorowany został mł. bryg. Piotr Ostrowski.

Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów pieszych oraz pojazdów będących na wyposażeniu jednostek Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa małopolskiego.

Linki

gorlice.jpgzosp malopolska.jpgpolicja.jpgzosp.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica