Oddział Powiatowy ZOSP RP w GorlicachAktualności

I Powiatowy Zlot MDP - Gorlice 2023

Tomasz Tarasek.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sobotę 9 września 2023r. na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Parku Miejskiego w Gorlicach zorganizowano I Zlot Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Gorlickiego. Pierwsza edycja zlotu zgromadziła ponad 350 uczestników - młodych adeptów pożarnictwa ze wszystkich gmin powiatu gorlickiego wraz z opiekunami i obsługą. Gościnnie wystąpili także przedstawiciele Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu krakowskiego i tarnowskiego.


Otwarcia zlotu dokonał Wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska dh Edward Siarka. Poprzedzone zostało to uroczystym wprowadzeniem drużyn na płytę główną gorlickiego stadionu a następnie złożeniem meldunku o gotowości do jego przeprowadzenia przez jednego z najmłodszych uczestników dh Jakuba Wilczka z MDP OSP Wola Łużańska. Przybyłych gości przywitał organizator zlotu, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek.

Na uczestników zlotu czekało 15 konkurencji. Uczestnicy zmagali się z takimi zadaniami jak np. tor przeszkód i strącanie butelek wodą z wiader, jednoręczne taczki do przewożenia wody, przenoszenie wody na noszach, pięcioosobowe narty, bieg drużynowy z wodą w pasach, łapanie wody do wiader z działka wodnego, transport wody za pomocą gąbek czy tzw. zabawa w małego hydraulika. Konkurencje miały na celu zabawę i integrację, nie typową rywalizację. Uczestnicy bawili się świetnie. Tym bardziej, że dopisała słoneczna aura.

Nad bezpieczeństwem uczestników zlotu czuwało ponad 50 strażaków ochotników z jednostek OSP z terenu powiatu gorlickiego a także ratownicy gorlickiego pogotowia.

Priorytetem dla powiatowych struktur Związku OSP RP w Gorlicach jest zwiększenie kapitału ludzkiego w Ochotniczych Strażach Pożarnych a najdoskonalszą formą jest praca z Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi. Progres w tej materii zauważalny jest gołym okiem. Na terenie powiatu gorlickiego działa 40 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które zrzeszają łącznie 746 członków.

Organizatorem zlotu był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach, zaś partnerami Województwo Małopolskie, Powiat Gorlicki, Miasto Gorlice, Gmina Gorlice, Nadleśnictwo Łosie, Firmy Empol Gorlice, Otech Gorlice, Rockfin Gorlice, Centrum Klimatyzacji Gorlice, Kozbud Krzysztof Kozioł, Uzdrowisko Wysowa, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów, Piekarnia Weronica.

Wśród osób, które przybyły dopingować młodych adeptów pożarnictwa zaleźli się m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP dh Edward Siarka, Posłowie na Sejm RP Barbara Bartuś, Urszula Nowogórska, Elżbieta Zielińska, Senator RP Wiktor Durlak, Członkowie Zarządu Głównego Związku OSP RP dh Kazimierz Sady i dh Krzysztof Kosiba, Radna Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Starosta Gorlicki Maria Gubała, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego Jan Morańda, Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach mł. bryg. Waldemar Krok, Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach nadkom. Mariusz Piotrowski, burmistrzowie i wójtowie Łukasz Bałajewicz, Wacław Ligęza, Mirosław Wędrychowicz, Jan Przybylski, Karol Górski, Zbigniew Ludwin, Przewodniczący Rady Gminy Łużna Tomasz Ptaszek, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych EMPOL Marcin Maurer oraz Prezes Zarządu Uzdrowiska Krynica-Żegiestów Marcin Krzemiński.

Dla osób i podmiotów szczególnie zaangażowanych w pomoc przy organizacji zlotu, jego organizator Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek wręczył okolicznościowe grawertony. Do wszystkich uczestników zlotu trafiły natomiast specjalnie wydane na tą okoliczność koszulki.

Linki

gorlice.jpgpolicja.jpgzosp malopolska.jpgzosp.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica