Oddział Powiatowy ZOSP RP w GorlicachAktualności

X Jubileuszowy Bal Strażaków Powiatu Gorlickiego AD 2024

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już po raz 10, strażacy powiatu gorlickiego spotkali się na balu karnawałowym. Ten zorganizowany został w ostatkową sobotę 10 lutego 2024 roku w Wiejskim Domu Kultury w Dominikowicach (gm. Gorlice). Miejsce wybrano nie przypadkowo. Już od pierwszej edycji, strażackie bale z roku na rok odbywają się w innej gminie. Tegoroczny rozpoczyna nowy cykl, bowiem już wszystkie gminy ziemi gorlickiej było jego gospodarzami.

Rolę gospodarza wieczoru przyjął na siebie Prezes Przemysław Wszołek, który przywitał licznie przybyłych oraz przypomniał genezę gorlickich balów. Po kilka zdań do zebranych skierowali między innymi Jadwiga Wójtowicz, radna województwa małopolskiego, Maria Gubała, starosta gorlicki, Jan Przybylski, wójt gminy Gorlice oraz Waldemar Krok, komendant powiatowy PSP w Gorlicach.  Oficjalnego otwarcia balu dokonał pomysłodawca strażackich balów były Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach dh Krzysztof Kosiba

A wszystko zaczęło się dokładnie 11 lat temu. W remizie OSP Kryg (gm. Lipinki). Był to rok 2013. Wówczas w głowach organizatorów rodziło się wiele wątpliwości. Bal okazał się niebywałym sukcesem i na stałe wpisał się w strażacki kalendarz. W kolejnym 2014 roku bal zorganizowany został w remizie w Wilczyskach (gm. Bobowa). Rok 2015 to III bal w Zajeździe na Wzgórzu w Moszczenicy (gm. Moszczenica), w 2016 w IV bal zorganizowano w Zajeździe Grodzka w Bieczu (gm. Biecz). V jubileuszy bal zorganizowany został w roku 2017 w remizie OSP Szymbark (gm. Gorlice). VI bal z kolei zorganizowano na terenie gminy Uście Gorlickie w remizie OSP Gładyszów a VII bal w 2019 roku w pięknym pałacu w Siarach na terenie gminy Sękowa. VIII z balów w 2020 roku zorganizowany został w zajeździe Mardan w Ropie (gm. Ropa). A następnie nastała pandemiczna przerwa. Na nowo bal strażaków powrócił w 2023 rok. Został on zorganizowany w Wiejskim Domu Kultury w Biesnej (gm. Łużna).

"To ważne, by strażacy, którzy na co dzień spotykają się przy działaniach ratowniczo-gaśniczych mogli zupełnie bez stresu spotkać się, wspólnie porozmawiać i potańczyć. To także doskonała okazja do integracji rodzin. Jest to najlepsze spoiwo, które łączy brać strażacką" przekonywał Przemysław Wszołek.

Jubileuszowa edycja była także czasem podsumowań. Przyznano status Królowej i Króla Balów Strażackich. Tytuł trafił do Marii i Krzysztofa Kosibów, którzy jako jedyni wzięli udział we wszystkich dotychsowych balach.

Organizatorem balu był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach wraz z samorządem Gminy Gorlice oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach.

Linki

zosp.jpggorlice.jpgpolicja.jpgzosp malopolska.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica