Oddział Powiatowy ZOSP RP w GorlicachAktualności

Apel służb powiatu gorlickiego dotyczący niewypalania traw

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W czwartek 7 marca br., w auli Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach zebrali się przedstawiciele służb oraz instytucji powiatowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, bezpieczeństwo terenów leśnych oraz właściwy rozwój obszarów i gruntów rolnych. Jednym z głównych zagadnień omawianych na spotkaniu był coroczny problem wiosennych podpaleń łąk i pozostałości roślinnych na gruntach rolnych w pobliżu zabudowań i terenów leśnych.


Na zakończenie spotkania Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach nadkom. Mariusz Piotrowski, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach mł. bryg. Piotr Ostrowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh Przemysław Wszołek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie mgr inż. Bartłomiej Sołtys, Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa Gorlice mgr inż. Mirosław Sternik, a także Kierownik Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gorlicach Pani mgr Dorota Tokarz i Prezes Oddziału Gorlice Ligi Ochrony Przyrody Pani Grażyna Kurzawa, podpisali apel do wszystkich mieszkańców powiatu gorlickiego, który brzmi następująco:

Drodzy mieszkańcy powiatu gorlickiego!

Z uwagi na nadchodzący okres wiosenny, który wiąże się z ociepleniem i wysuszeniem pokrywy gleby wraz z zalegającą na niej dużą ilością suchych pozostałości roślinnych instytucje powiatu gorlickiego odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, bezpieczeństwo terenów leśnych oraz właściwy rozwój obszarów i gruntów rolnych zwracają się z apelem o zaprzestanie wiosennego wypalania traw. Pamiętajmy, że wypalanie traw stanowi bardzo duże zagrożenie pożarowe. Wypalane tereny i grunty rolne często graniczą z zabudowaniami gospodarskimi i mieszkalnymi oraz terenami leśnymi. Ogień w bardzo szybkim tempie i w sposób niekontrolowany przez człowieka może przenieść się na kolejne grunty lub lasy i powodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, a także dla zwierząt gospodarskich i mienia obywateli. Straty, które mogą powstać wskutek nieodpowiedzialnego wiosennego wypalania pozostałości roślinnych, są nieraz trudne do oszacowania, a koszty akcji ratowniczych, odnowienia terenu leśnego czy przywrócenia właściwości gruntu rolnego są ogromne. Wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę wysokiej grzywny. Jeśli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie życia wielu osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Ponadto rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe, są zobligowani m.in. do niewypalania gruntów rolnych. Złamanie tego zobowiązania grozi nałożeniem kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymywane płatności, obniżeniem płatności lub pozbawieniem płatności bezpośrednich w danym roku.

Bądźmy odpowiedzialni i pamiętajmy o naszym wspólnym bezpieczeństwie.

Linki

gorlice.jpgzosp.jpgzosp malopolska.jpgpolicja.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica