Oddział Powiatowy ZOSP RP w GorlicachAktualności

I Powiatowe Młodzieżowe Zawody w Ratownictwie w ramach Pierwszej Pomocy

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sobotę 18 maja 2024 roku na terenie Miasta Biecz przeprowadzone zostały I Powiatowe Młodzieżowe Zawody w Ratownictwie w ramach Pierwszej Pomocy. Mistrzem powiatu zostali młodzi adepci pożarnictwa z OSP Klęczany i to oni będą reprezentować powiat gorlicki podczas zmagań szczebla wojewódzkiego.

Zwiększenie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy, edukacja i promocja zdrowia, popularyzacja ratownictwa wśród członków MDP, zwiększenie świadomości o konieczności nauki i doskonalenia z zakresu pierwszej pomocy oraz integracja członków MDP powiatu gorlickiego, to cele jakie przyświecały przy organizacji zawodów.

Sygnał do rozpoczęcia zawodów dał dh Beniamin Kasprzak z MDP OSP Biecz składając meldunek o gotowości do ich przeprowadzenia Członkowi Honorowemu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie dh Eugeniuszowi Stukusowi. Oficjalnego otwarcia mistrzostw dokonał przedstawiciel Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach dh Rafał Knybel wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Bieczu Grzegorzem Nosalem

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska złożona z ratowników medycznych gorlickiego szpitala pod przewodnictwem Koordynatora Zespołów Ratownictwa Medycznego Tomasza Szurka. Uczestnicy zawodów zmagali się z zadaniami z zakresu resuscytacji krążeniowo oddechowej u osoby dorosłej z wykorzystaniem AED,
postępowania w anafilaksji, spadku glikemii, zadławieniu u dziecka czy w złamaniach.

W zawodach wzięły udział MDP z jednostek OSP, które charakteryzuje najlepsze w powiecie gorlickim przygotowanie w zakresie ratownictwa medycznego. W sumie do rywalizacji stanęło 18 drużyn MDP.

1 miejsce – MDP OSP Klęczany
2 miejsce – MDP OSP Grudna Kępska
3 miejsce – MDP OSP Gładyszów
4 miejsce – MDP OSP Łużna
5 miejsce – MDP OSP Staszkówka
6 miejsce – MDP OSP Korczyna
7 miejsce – MDP OSP Biecz
8 miejsce – MDP OSP Moszczenica
9 miejsce – MDP OSP Dominikowice
10 miejsce – MDP OSP Biesna
11 miejsce – MDP OSP Libusza
12 miejsce - ex aequo MDP OSP Wola Łużańska, MDP OSP Banica
14 miejsce - MDP OSP Smerekowiec
15 miejsce - MDP OSP Ropica Górna
16 miejsce - MDP OSP Śnietnica
17 miejsce - MDP OSP Bystra
18 miejsce - MDP OSP Bobowa

Podziękowania za pomoc w organizacji zawodów na ręce przedstawicieli Burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza oraz Koordynatora Zespołów Ratownictwa Medycznego Tomasza Szurka złożył Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek, który także wyraził ogromne słowa uznania dla startujących drużyn.

Rywalizacja toczyła się o nagrody, puchary, medale i dyplomy ufundowane przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach. Wyżywienie uczestników zapewnił samorząd Miasta i Gminy Biecz.

Startujące drużyny wspierali m.in. Członek Zarządu Głównego ZOSP RP dh Krzysztof Kosiba, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz wraz z radnym Tomaszem Płatkiem, Członek Honorowy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie dh Eugeniusz Stukus, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek wraz z Wiceprezesem dh Tomaszem Tarasekiem, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Gorlicach mł. bryg. Piotr Ostrowski, Komendant Komisariatu Policji w Bieczu podinsp. Marcin Stępień, Komendant Straży Miejskiej w Gorlicach Krzysztof Tybor, Wicestarosta Gorlicki Marcin Krzemiński, Burmistrz Bobowej Marcin Wąs, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch a także gospodarz Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Grzegorz Nosal. Obecni byli także Prezesi i Komendanci Miejsko-Gminni i Gminni ZOSP RP z powiatu gorlickiego.

Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach, Gmina Biecz oraz Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach. 

Linki

policja.jpggorlice.jpgzosp malopolska.jpgzosp.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica