Oddział Powiatowy ZOSP RP w GorlicachAktualności

Druhowie z gorlickiego odznaczeni na wojewódzkich obchodach dnia strażaka 2024

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sobotę 18 maja 2024 roku, na płycie rynku miejskiego w Nowym Sączu, zorganizowano uroczysty apel z okazji wojewódzkich obchodów dnia strażaka a także jubileuszu 150lecia Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Podczas apelu odznaczenia nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zarząd Główny Związku OSP RP wręczone zostały druhom ochotnikom ziemi gorlickiej.


Uroczyste obchody rozpoczęto mszą świętą w Bazylice św. Małgorzaty - Sanktuarium Przemienienia Pańskiego, odprawioną w intencji strażaków i ich rodzin.

Główne uroczystości odbyły się na rynku miejskim w Nowym Sączu. Meldunek o gotowości do ich przeprowadzenia odebrał Komendant Główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski.

Podczas uroczystości wręczono wyróżniającym się strażakom PSP i druhom OSP odznaczenia Prezydenta RP, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Krzyżem Świętego Floriana uhonorowany został dh Florian Przybycień. To nowe cywilne odznaczenie państwowe ustanowione 17 grudnia 2021, nadawane przez Prezydenta RP na wniosek ministra spraw wewnętrznych szczególnie zasłużonym i wyróżniającym się członkom Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest nagrodą za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających z bycia członkiem OSP.

Złotym Znakiem Związku OSP RP uhonorowani został dh Jerzy Przybycień oraz dh Tomasz Kordzikowski. To odznaczenie nadawane przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP za długoletnią aktywną działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej lub w Związku OSP RP. To najwyższe odznaczenie Związku OSP RP.

Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów pieszych oraz pojazdów będących na wyposażeniu jednostek Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa małopolskiego.

Powiat gorlicki reprezentował Członek Zarządu Głównego ZOSP RP dh Krzysztof Kosiba i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP dh Przemysław Wszołek wraz z pocztem sztandarowym Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stróżnej a także Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Waldemar Krok wraz z pocztem sztandarowym gorlickiej komendy PSP.

Linki

policja.jpgzosp.jpgzosp malopolska.jpggorlice.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica