Archiwum artykułów

Gorliccy strażacy na pielgrzymce w Częstochowie

Przemysław Wszołek. Opublikowano w Aktualności

Ponad 100 tysięcy strażaków ochotniczych i zawodowych straży pożarnych wzięło udział w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę w niedzielę 26 kwietnia 2015 roku. Wśród pielgrzymów nie zabrakło strażaków z gorlickiego, którzy wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą reprezentowali pożarnictwo ziemi gorlickiej na forum ogólnopolskim.


Tradycją stały się już organizowane w cyklu pięcioletnim spotkania polskich strażaków u stóp Matki Boskiej Częstochowskiej. Tegorocznej pielgrzymce przewodniczył oraz homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa strażaków. W pielgrzymce udział wzięli ponadto Prezydent Polski Bronisław Komorowski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak a także posłowie, senatorowie, przedstawiciele ministerstw, urzędów centralnych i samorządów poszczególnych szczebli.

Po zbiórce o godzinie 9.15. i ustawieniu pododdziałów na Placu Biegańskiego w Częstochowie, strażacy złożyli meldunek Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Na Placu Władysława Biegańskiego głowa państwa posadziła Dąb Wdzięczności, a następnie wszyscy uczestnicy pielgrzymki wyruszyli na Jasną Górę.

Eucharystię na szczycie Jasnej Góry celebrowali kapelani strażaków na czele z krajowym kapelanem ks. bryg. Janem Krynickim. Po homilii nastąpiło ślubowanie strażackie. Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewniło łącznie 150 orkiestr dętych, w tym orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Dominikowic.  

Wśród pielgrzymów z gorlickiego, którzy potwierdzili wyjazd u Prezesa ZOP ZOSP RP Gorlice dało się dostrzec druhów z OSP Kryg, OSP Lipinki, OSP Kobylanka, OSP Wapienne, OSP Pagorzyna, OSP Moszczenica, OSP Staszkówka, OSP Zagórzany wraz z pocztem sztandarowym, OSP Biesna wraz z pocztem sztandarowym, OSP Dominikowice wraz z orkiestrą dętą a także strażaków KP PSP Gorlice na czele z mł. bryg. Dariuszem Surmaczem i pocztem sztandarowym.


Pierwsza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę odbyła się w 1939 roku. Wtedy to ok. 15 tysięczna rzesza ślubowała Matce Bożej Jasnogórskiej wierność służbie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim.

Foto: Wojciech Olkuśnik - Kancelaria Prezydenta RP oraz własne

Linki

zosp.jpgzosp malopolska.jpgpolicja.jpggorlice.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica