Aktualności

Do jednostek OSP w Kobylance i Łużnej trafiły specjalistyczne namioty

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dwa specjalistyczne namioty, które mogą pełnić między innymi rolę szpitali polowych trafiły do jednostek OSP w Gorlickiem. Chodzi o Łużną i Kobylankę. W poniedziałek 24 sierpnia 2020 roku w Krakowie odbyło się uroczyste ich przekazanie.

Gdy słyszy się „namiot”, to najczęściej do głowy przychodzi taki turystyczny, wykorzystywany na obozach harcerskich albo podczas wędrówki po górach. Ten strażacki jest zupełnie inny – w jego skład wchodzi m.in. przyczepa transportowa, agregat prądotwórczy i nagrzewnica olejowa, co sprawia, że wnętrze jest ciepłe i oświetlone. Poza tym strażackie namioty są wyposażone w łóżka polowe, krzesła, stoliki oraz śpiwory.

- Decyzja o tym, żeby środki przeznaczone na umundurowanie strażaków i wyposażenie strażnic przekierować na zakup specjalistycznych namiotów, które mogą pełnić rolę szpitali polowych, była jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą, która została podjęta na wspólnej wideokonferencji prezesów i komendantów powiatowych OSP z całej Małopolski z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką – mówi Krzysztof Kosiba, prezes zarządu oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gorlicach.
W porozumieniu z Komendą Powiatową PSP w Gorlicach uzgodniono, że namioty trafią do OSP w Łużnej i Kobylance.

- Strażak podejmować musi szybkie i rozważne decyzje. Ta o zakupie namiotów była strzałem w dziesiątkę – dodaje Kosiba.

Namioty mogą służyć jako polowe izby przyjęć. W razie potrzeby zostaną w nich wydzielone miejsca dla chorych. Będą mogły służyć jako magazyny leków, środków ochrony osobistej czy sprzętu medycznego.
- To, że namiot trafił do nas, nie oznacza, że nie będą mogli z niego korzystać inni, jeśli będzie taka potrzeba – mówi z kolei Piotr Stawiarski, prezes OSP w Kobylance. - Wręcz przeciwnie, trafi wszędzie, gdzie tylko będzie to konieczne – podkreśla.
Namioty mogą służyć jako polowe izby przyjęć. W razie potrzeby zostaną w nich wydzielone miejsca dla chorych. Będą mogły służyć jako magazyny leków, środków ochrony osobistej czy sprzętu medycznego.
Druhowie z Łużnej na przyczepę z namiotem przygotowali specjalne miejsce.

Nowy sprzęt w jednostce to z jednej strony duże wyróżnienie, z drugiej, co bardziej istotne wzrost bezpieczeństwa mieszkańców całej gminy jak i powiatu - mówi Józef Bogusz, komendant gminny OSP w Łużnej. - Użycie go prawie zawsze wiąże się z nieszczęściem i cierpieniem ludzkim. Miejmy nadzieję, że w przypadku namiotu nasze działania będą tylko szkoleniowo-prewencyjne - dodaje Bogusz.

Po epidemii namioty będą wykorzystywane przez strażaków m.in. w trakcie długotrwałych akcji ratowniczo-gaśniczych, jako zaplecze medyczne dla poszkodowanych podczas wypadków masowych czy w sytuacjach wyjątkowych, jako tymczasowe miejsce do przechowywania osób, sprzętu, żywności. Namioty będą mogły być także wykorzystane podczas organizacji imprez o charakterze kulturalno-sportowych czy jako miejsce spożywania posiłków podczas różnego rodzaju wydarzeń.

Autor - Halina Gajda - Gazeta Gorlicka

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Linki

policja.jpgzosp.jpggorlice.jpgzosp malopolska.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica