Komunikaty Prezesa

Strażacy OSP będą wozić ludzi do punktów szczepień

Przemysław Wszołek. Opublikowano w Komunikaty Prezesa

"Nawet jeżeli są problemy logistyczne, dojazdowe, czy różne utrudnienia komunikacyjne Ochotnicze Straże Pożarne będą niosły pomoc" - deklarował Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, podpisując list intencyjny w sprawie współpracy podczas Narodowego Programu Szczepień. Druhowie OSP będą wozić ludzi na szczepienia przeciw COVID-19

List intencyjny w sprawie współpracy podczas Narodowego Programu Szczepień podpisali w dniu 18 grudnia 2020 roku przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Komendy Głównej PSP. Zarówno strażacy PSP, jak i druhowie OSP mają pomóc w dowożeniu mieszkańców do punktów szczepień. Komendant Główny PSP zapewnił też, że jest plan szczepienia w pierwszej kolejności funkcjonariuszy PSP oraz ponad 200 tysięcy strażaków OSP.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów tłumaczył, że Narodowy Program Szczepień to wielkie wyzwanie logistyczne i, aby się udało, potrzebna jest współpraca wielu służb i instytucji.

- Podpisujemy dziś deklarację, dzięki której osoby, które mają ograniczoną mobilność, dzięki strażakom ochotnikom i Państwowej Straży Pożarnej będą miały zagwarantowany dojazd do punktów szczepień. Oczywiście wszystko będzie odbywało się we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego - mówił Dworczyk.

Urzędy gmin mają rozpoznawały potrzeby osób, które nie są w stanie samodzielnie dojechać do punktów szczepień i przekazywały te informacje komendantom miejskim i powiatowym PSP. Działania ma koordynować właśnie Państwowa Straż Pożarna. Gminy mają być wspierane finansowo przez rząd.

Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego ZOSP RP dodał, że Związek aktywnie uczestniczy w działaniach obrony ludności i przeciwdziałaniu epidemii. Teraz włączy się w kolejny etap działań, związany z programem szczepień.

- Bardzo ważne jest też, aby wszyscy ratownicy, którzy będą brali udział w tych działaniach mieli dostęp do szczepienia. Aby ci którzy spieszą z pomocą zagrożonym, mogli nabyć odporność i bezpiecznie prowadzić działania ratownicze - powiedział Pawlak.

- Współpraca z OSP na froncie walki z pandemią układa się w sposób wzorowy. Zapewnimy wszystkim odpowiednie stroje, zabezpieczenia i będziemy dowozić ludzi, którzy nie będą w stanie sami dostać się do punktu szczepień - mówił nadbryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP

Linki

gorlice.jpgzosp malopolska.jpgpolicja.jpgzosp.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica