Aktualności

Nowy wóz bojowy dotarł do jednostki OSP Zagórzany

Tomasz Stasiowski - www.halogorlice.pl.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

I oto jest. Nowiutki. Pachnący świeżością. Piękny, czerwony, błyszczący. Druhowie OSP Zagórzany powitali samochód bojowy w sobotę 18 grudnia 2021r.Mimo przejmującego chłodu i padającego drobnego deszczu ze śniegiem uroczystość powitania wozu bojowego w Zagórzanach przyciągnęła sporo mieszkańców miejscowości, ale również i osób z innych stron.

Podjeżdżając pod zagórzańską remizę, obstawioną dziesiątkami samochodów dało się odczuć podniosłą atmosferę wyczekiwania na przyjazd nowego sprzętu. Przed budynkiem zgromadzili się druhowie OSP, ich rodziny, młodzi adepci pożarnictwa, a także seniorzy, którzy przygodę ze służbą mają już za sobą.

Czekali wszyscy, strażacy, druhowie, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, ksiądz proboszcz, prezesi okolicznych OSP i zaproszeni goście.

W końcu w oddali dało się usłyszeć dźwięk strażackiej syreny. Jako pierwszy wyłonił się stary samochód OSP Zagórzany a zaraz za nim nowy pojazd. Strażacy urządzili mu huczne przywitanie, tworząc szpaler.

Przed samym skrętem do remizy pojawił się Mikołaj i symbolicznie te ostatnie sto metrów „przeciągnął” wóz przed garaż remizy. Zapłonęły czerwone race, zawyła syrena remizy, polały się szampany, a na sam koniec wystrzeliły fajerwerki.

Przed remizą OSP Zagórzany odbyło się oficjalne powitanie wozu, przemówienia zaproszonych gości, min. Wójta Gminy Gorlice Jana Przybylskiego, modlitwa proboszcza Parafii Zagórzany Roberta Dytko oraz druha Mateusza Firszta, który reprezentował zagórzańską brać strażacką.

To pierwszy fabrycznie nowy wóz strażacki w historii jednostki. Jest to MAN TGM 18.320 o mocy 320 KM. W strażackiej nomenklaturze określa się go jako średni wóz bojowy. Pojemność zbiornika na wodę to 4,5 tys. litrów, a na środek pianotwórczy – 450 l. Jego autopompa ma wydajność 2,3 tys. litrów na minutę. Samochód może prowadzić 8 kierowców kadry OSP Zagórzany i od tej pory będzie to samochód pierwszowyjazdowy. Jego numer boczny to 447 K 52.

Nowy MAN zastąpił starego zezłomowanego Stara pochodzącego jeszcze z lat 70–tych. W tym momencie na stanie jednostki OSP Zagórzany są dwa pojazdy bojowe, pierwszy służy od 2009 i teraz ten z 2021.

Źródło - www.halogorlice.pl

Linki

policja.jpgzosp malopolska.jpggorlice.jpgzosp.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica