Aktualności

EMPOL będzie zaopatrywał jednostki OSP w tlen medyczny

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Staraniami Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach problem zaopatrzenia jednostek OSP z powiatu gorlickiego w tlen medyczny został rozwiązany. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych EMPOL zadeklarowało nie tylko pokrycie kosztów napełniania butli tlenem medycznym ale także nieodpłatne przekazanie dodatkowych butli w celu stworzenia rezerwy.

Sprawa zaopatrzenia jednostek OSP w tlen medyczny ciągnie się od kilkunastu tygodni.

Jednostki OSP posiadają na wyposażeniu torby medyczne PSP R-1, w skład których wchodzą m.in. butle z tlenem medycznym. Tlen wykorzystywany jest przez strażaków podczas działań ratowniczo-gaśniczych w celu ratowania osób poszkodowanych w pożarach i miejscowych zagrożeniach w tym wypadkach komunikacyjnych. Butle z tlenem medycznym są często wykorzystywanym sprzętem w tlenoterapii biernej i czynnej u osób z objawami niewydolności oddechowej.

Nabijaniem butli tlenem zajmował się do tej pory niemalże każdy szpital. Niestety wraz z wybuchem pandemii koronawirusa zapotrzebowanie na tlen znacznie się zwiększyło. Dodatkowo tlen medyczny zakwalifikowany został jako lek, przez co pozbawiono szpitale prawnej możliwości jego sprzedaży.

W czerwcu 2021 roku Szpital Specjalistyczny w Gorlicach zmuszony był wypowiedzieć gminom/jednostkom OSP umowy dotyczące stałej sprzedaży tlenu medycznego. Temat ten stał się przedmiotem rozmów m.in. z przedstawicielami administracji rządowej oraz samorządowcami różnego szczebla.

Od dnia 1 sierpnia 2021 roku uzupełnienie butli tlenem stało się przedsięwzięciem trudnym logistycznie i bardzo kosztownym finansowo. Gminy/jednostki OSP zmuszone były podpisać umowy z prywatnymi firmami trudniącymi się produkcją i sprzedażą tlenu medycznego. Czas pomiędzy wysłaniem butli do napełnienia tlenem a jej powrotem wynosi niejednokrotnie do 3 tygodni. Na ten czas jednostka OSP pozbawiona zostaje zestawu do tlenoterapii, nie mając butli rezerwowych. Tym samym nie może uczestniczyć w części działań ratowniczo-gaśniczych.

Ponadto w stosunku do dotychczasowych opłat, obecne koszty wzrosty ośmiokrotnie.

ZOP ZOSP RP podjął działania mające na celu zaradzenie temu problemowi. Jednym z kierunków było zainteresowanie tematem przedsiębiorców na co dzień współpracujących z druhami i wspierających ich działania.

Na apel ZOP ZOSP RP Gorlice w mgnieniu oka odpowiedział Pan Marcin Maurer - Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych EMPOL. Oferował się nie tylko zakupić rezerwowe butle z tlenem medycznym ale co najważniejsze pokryć koszty zakupu tlenu i usługi napełniania zużytych butli z tlenem a także pokrycia kosztów okresowej legalizacji przekazanych butli.

To dla wszystkich strażaków ochotników powiatu gorlickiego wyraz solidarności i gest prawdziwej przyjaźni.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych EMPOL reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Pana Marcina Maurer a ZOP ZOSP RP w Gorlicach, reprezentowanym przez Prezesa dh Przemysława Wszołek miało miejsce w środę 16 lutego 2022 roku.

Teraz, kiedy ochotnicy użyją podczas prowadzonych działań tlen medyczny, zużytą butlę przekazują do napełniania do Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach, w zamian otrzymując na zasadzie wypożyczenia butlę zastępczą. Po napełnieniu butli tlenem, na koszt Empolu, butla wraca do jednostki OSP.

Linki

policja.jpgzosp.jpgzosp malopolska.jpggorlice.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica