Aktualności

Działania strażaków z powiatu gorlickiego w związku kryzysem migracyjnym

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Strażacy z powiatu gorlickiego zarówno z Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach jak i z Ochotniczych Straży Pożarnych od początku działań wojennych na Ukrainie zaangażowali się w pomoc obywatelom Ukrainy.

Strażacy udzielili wsparcia Staroście Gorlickiemu w organizacji i koordynacji działań Powiatowego Magazynu Pomocy (PMP). Działania te to między innymi: przyjęcie i sortowanie darów, dystrybucja produktów i organizacja transportu darów do składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i organizacji pomocowych.

Na dzień 2022.03.14 w pracę na PMP zaangażowane zostały jednostki: OSP Wola Łużańska, OSP Biesna, OSP Wilczyska, OSP Stróżna, OSP Jankowa, OSP Bobowa, OSP Siedliska, OSP Sędziszowa, OSP Brzana, OSP Uście Gorlickie, OSP Brunary a także członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach.

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach organizuje i koordynuje pracę kolejnych jednostek OSP ze wszystkich gmin powiatu gorlickiego.

Ochotnicze Straże Pożarne z powiatu gorlickiego oraz Komenda Powiatowa PSP w Gorlicach odpowiedziały na apel komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka przeprowadzając zbiórkę sprzętu pożarniczego i ochrony osobistej dla ukraińskich strażaków.

24 jednostki OSP z terenu powiatu gorlickiego nieodpłatnie przekazały łącznie: agregat prądotwórczy - 1, motopompy - 1, ubrania specjalne - 34, buty specjalne - 34, rękawice strażackie - 46, kominiarki - 5, wąż tłoczny W75 - 26, wąż tłoczny W52 - 19, hełmy strażackie - 116, prądownice - 19, latarki - 6, asortyment medyczny

W siedzibach Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu gorlickiego powstały cztery punkty przyjmowania uchodźców z Ukrainy. Znajduje się w nich 95 miejsc noclegowych w jednostkach OSP Biecz, OSP Kryg, OSP Łużna i OS Uście Gorlickie.

Liczne jednostki OSP organizowały w swoich remizach zbiórki darów, które następnie druhowie transportowali na granicę lub do miejscowości położonych na Ukrainie.

Pomoc strażaków z KP PSP w Gorlicach to również transport ukraińskich uchodźców z przejść granicznych do punktów recepcyjnych utworzonych na terenie przygranicznych powiatów, ale i ościennych województw.

Gorliccy strażacy zaangażowani są w szereg działań wynikających z zadań ustawowych, ale i wpierających inne służby i podmioty.

Linki

zosp.jpgzosp malopolska.jpggorlice.jpgpolicja.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica