Aktualności

Manewry strażaków Gminy Sękowa - 2022

Mateusz Ślęzak.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pożar w pomieszczeniach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej był głównym założeniem przeprowadzonych w poniedziałek 10 października 2022 manewrów ratowniczo-gaśniczych strażaków z Gminy Sękowa. W ćwiczeniach udział wzięło 6 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.


Meldunek o gotowości zastępów do rozpoczęcia ćwiczeń Komendant Gminny ZOSP RP w Sękowej dh Paweł Baranowski złożył Wójt Gminy Sękowa, a zarazem Prezes ZOG ZOSP RP w Sękowej dh Małgorzacie Małuch. Następnie odbyła się odprawa, na której przedstawione zostały założenia oraz przydzielono zadania dla poszczególnych zastępów z OSP Sękowa, OSP Ropica Górna, OSP Siary, OSP Męcina Wielka, OSP Małastów i OSP Wapienne.

W pierwszej kolejności, o godz. 9.40 rozpoczęła się próbna ewakuacja Szkoły Podstawowej w Siarach. Następnie strażacy zapoznali się z obiektem pod kontem ewentualnej konieczności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. O godz. 10.15 zastępy udały się do głównego punktu koncentracji przed realizacją założenia w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej. O godz. 10.45 rozpoczęła się próbna ewakuacja obiektu, a następnie jednostki OSP przystąpiły do działań.

Konspekt ćwiczeń zakładał pożar wewnętrzny w szatni przy sali gimnastycznej. Występowało bardzo duże zadymienie, które znacznie ograniczyło widoczność. Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu otrzymano informację, że jedna osoba nie opuściła zagrożonej strefy i może nadal przebywać w obiekcie. Kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o wprowadzeniu do środka roty w aparatach powietrznych celem przeszukania i ewakuacji osoby poszkodowanej oraz zlokalizowania źródła pożaru. W dalszej fazie ćwiczeń, po dojeździe na miejsce kolejnych zastępów, prowadzono działania gaśnicze wewnątrz i na zewnątrz budynku. Dodatkowo konieczne okazało się zbudowanie stanowiska wodnego na pobliskiej rzece Sękówka i podawanie wody metodą przepompowywania. Następnie oddymiono metodą wentylacji nadciśnieniowej kompleks sali gimnastycznej.

Próbna ewakuacja szkół połączona z manewrami ratowniczo-gaśniczymi OSP była również dobrą okazją do przeprowadzenia skierowanej do dzieci „pogadanki” na temat bezpieczeństwa. Krótką prelekcję przygotowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach, a na jej zakończenie rozdali uczestnikom odblaskowe opaski.

Nad prawidłowym przebiegiem manewrów czuwał m.in. Komendant Gminny ZOSP RP dh Paweł Baranowski, Wójt Gminy Sękowa a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sękowej dh. Małgorzata Małuch oraz Jan Szczepański z Urzędu Gminy Sękowa.

Linki

zosp.jpgpolicja.jpgzosp malopolska.jpggorlice.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica