Oddział Powiatowy ZOSP RP w GorlicachAktualności

IX Bal Strażaków Powiatu Gorlickiego AD 2023

Przemysław Wszołek.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Już po raz 9, strażacy powiatu gorlickiego spotkali się na balu karnawałowym. Ten zorganizowany został w ostatkową sobotę 18 lutego 2023 roku w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Biesnej (gm. Łużna). Miejsce wybrano nie przypadkowo. Już od pierwszej edycji, strażackie bale z roku na rok odbywają się w innej gminie. Na sam koniec, pozostała Gmina Łużna.

Licznie przybyłych przywitał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek. W kilku słowach przypomniał on genezę gorlickich balów oraz zaznaczył, że w bieżącym roku strażacy powinni świętować już 11 raz, niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów.

Krótkie wystąpienie do zebranych skierowali uczestnicy balu, w tym m.in. Radna Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Członek Zarządu Głównego ZOSP RP dh Krzysztof Kosiba, przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach bryg. Andrzej Czeluśniak, Przewodniczący Rady Gminy Łużna Tomasz Ptaszek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej Karolina Szymczyk, strażak samorządowiec, wójt gminy Gorlice dh Jan Przybylski, przedstawiciel emerytów pożarnictwa mł. bryg. w st. spocz. Bohdan Białoń a także kierownictwo Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łużnej Prezes dh Piotr Szczerba oraz Komendant Gminny dh Józef Bogusz.

A wszystko zaczęło się dokładnie 10 lat temu. W remizie OSP Kryg (gm. Lipinki). Był to rok 2013. Wówczas w głowach organizatorów rodziło się wiele wątpliwości. Bal okazał się niebywałym sukcesem i na stałe wpisał się w strażacki kalendarz. W kolejnym 2014 roku bal zorganizowany został w remizie w Wilczyskach (gm. Bobowa). Rok 2015 to III bal w Zajeździe na Wzgórzu w Moszczenicy (gm. Moszczenica), w 2016 w IV bal zorganizowano w Zajeździe Grodzka w Bieczu (gm. Biecz). V jubileuszy bal zorganizowany został w roku 2017 w remizie OSP Szymbark (gm. Gorlice). VI bal z kolei zorganizowano na terenie gminy Uście Gorlickie w remizie OSP Gładyszów a VII bal w 2019 roku w pięknym pałacu w Siarach na terenie gminy Sękowa. Ostatni VIII z balów w 2020 roku zorganizowany został w zajeździe Mardan w Ropie (gm. Ropa). A następnie nastała pandemiczna przerwa.

Po dwóch latach strażacy hucznie powrócili z organizacją. A wraz z nimi świętowały osoby, którym na co dzień na sercu leżą sprawy ruchu ochotniczego pożarnictwa ziemi gorlickiej.

Organizatorem balu był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach wraz z samorządem Gminy Łużna oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach.

Linki

gorlice.jpgpolicja.jpgzosp.jpgzosp malopolska.jpg
Wykonanie i opieka webmasterska: dh Adam Bryla - OSP Moszczenica | Redakcja: dh Przemyslaw Wszolek - OSP Moszczenica